Karakalem Çizimlerde Gölgelendirme Nasıl Yapılır? - Karakalem Çalışmaları

Karakalem Çizimlerde Gölgelendirme Nasıl Yapılır?


Karakalem çizimlerde kuşkusuz gerçekçi bir görünüm sağlamanın yolu gölgelendirme başarısından geçer. Karakalem çizim yaparken bir çok kişi gölgelendirme aşamasına çok dikkat etmez yada hafif gölgelendirme yaparak çalışmalarını bitirir. Peki düzgün gölgelendirme nasıl yapılır?

Karakalem gölgelendirme yaparken sizin yeteneğiniz kadar elinizdeki malzeme kalitesi de önemlidir. Kaliteli bir kağıt ve kurşun dereceli kalemler başlangıçta işinizi görecektir. Örneğin bu basit gölgelendirme çalışmasında ben A4 kağıt, 2B ve 4B kurşun kalem ve yumuşak silgi kullandım. Gereken malzemelerinizi ayarlamış iseniz devam edebiliriz.

Karakalem gölgelendirme yapmak için ışığı çok iyi takip etmeniz gerekir. Işık kaynağı (örneğin lamba ya da güneş) bir yüzeye vurduğunda, ışığın vurduğu kısım açık renkli yani parlak, ışığın gelmediği kısımlar ise karanlık olmakta. Bu yolla yapılacak olan portrelerde veya herhangi karakalem çizimde ışığın geliş yönüne dikkat etmelisiniz. Ne demek istediğimi aşağıdaki görselde daha iyi görebilirsiniz.Gölgelendirmeye yeni başlıyorum diyorsanız aşağıdaki uygulamaları yaparak elinizi gölgelendirme yapmaya alıştırabilirsiniz. Aşağıda kolay bir şekilde yapabileceğiniz uygulamaları görebilirsiniz.

Tabi ki ileride bu gölgelendirmeleri çeşitli figürler ve portreler üzerinde de deneyebilirsiniz. Ancak bunun için sabırlı olmanız gerekiyor, zira hiç bir şey hemen olsun demekle olmuyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder