Şövale Satın Alma Rehberi - İyi Şövale Nasıl Seçilir? - Karakalem Çalışmaları

Şövale Satın Alma Rehberi - İyi Şövale Nasıl Seçilir?İyi şövale nasıl anlaşılır? Resme yeni başlayanların ya da şövalesini yenilemek isteyenlerin aklını hep meşgul eden bir konudur. Bu konuda olan bilgi yetersizliğinden dolayı çoğu insan kalitesiz ve dayanıksız şövaleler satın almakta ve bir süre sonra bu şövalelerin arızalanması ve kırılmasından dolayı da yeni şövale satın alma yoluna gitmekte. Peki iyi bir şövale nasıl olmalı ve şövale seçiminizi neye göre yapacaksınız? En iyi şövale markası nedir? Tüm bu sorulara konumuzun içeriğinde değineceğim.

Şövale Nedir? Ne İşe Yarar?


Konuya başlamadan önce şövalenin ne olduğundan bahsedelim. Şövaleler, üç ayaktan oluşan ve metal aparatlar yardımıyla birbirine sabitlenen bir çizim sehpasıdır. Şövalelere tablolar konularak yağlı boya, akrilik boya, guaj boya gibi sanatsal tablolar ortaya çıkarabiliyorsunuz.

Şövalelerin diğer kullanım alanı da sanat galerilerinde sergilerde kullanılmaktadır. Aşağıda bu şekilde bir kullanımı görebilirsiniz.

İyi Şövale Nasıl Anlaşılır?

İyi bir şövale satın almak istiyorsanız öncelikle şövalelerden anlayan birisiyle bu alışverişi yapmanız gerekmekte. Eğer çevrenizde şövalelerden anlayan birisi yoksa yazıyı okumaya devam edebilirsiniz. 

Bu konuda iki önemli husus bulunmakta. 
  1. Şövale satın alırken şövalenin üretildiği malzeme çok önemlidir. Çünkü şövale ahşap bir yapıdadır ve üretiminde kullanılan ağaç, şövalenin kalitesini doğrudan etkilemekte. 
  2. Ahşap üzerinde yapılan işçilik.

1. Şövalenin Üretildiği Malzeme Kalitesi


Şövalenin ahşaptan üretildiğini söylemiştim. Kalitesiz ağaçlardan yapılan şövaleler bir süre sonra çatlamalar ve kırılmalara neden olmakta. Bu nedenle ağaç kalitesine göre şövale fiyatları da değişebiliyor. İyi bir şövalenin birinci sınıf kayın ağacından üretilmesi beklenir.

2. Ahşap İşçiliği

Sadece kayın ağacından üretilmiş olması şövalenin dayanıklılığı için yeterli değil, ayrıca kayın ağacının fırınlanmış ta olması gerekir. Fırınlanmış şövaleler sıcağa ve soğuğa karşı dayanıklı olmakta bu sayede de ömrü daha uzun olmakta.

Şövale Modelleri

Şövalelerin hepsi birbirine benzese de aslında iki tip olarak üretilirler. Bunlar atölye tipi şövaleler ve masaüstü şövaleler olmak üzere ayrılır. Yapacağınız çalışmalara göre bu şövalelerden hangisini kullanacağınızı belirlemelisiniz.

Atölye tipi şövaleler bildiğiniz uzun ayaklı ve büyük şövalelerdir. Masaüstü şövaleleri ise adı üstünde masa üstünde kullanılan şövalelerdir. Aşağıdaki görselden her iki şövaleyi de görebilirsiniz.

Yeni bir şövale satın almak isteyenler tüm bu anlatılanlara ek olarak şövalenin ek kısımlarında kullanılan aparatların dayanıklılığını da kontrol etmeli. Kalitesiz aparatlar zamanla yalama yapar ve kırılmalar oluşturabilir. İlerde bu gibi can sıkıcı durumlar yaşamamak için bu hususlara dikkat edilmelidir.

1 yorum: