Kaliteli Tuval Alma Rehberi - Kaliteli Tuval Nasıl Alınır? - Karakalem Çalışmaları

Kaliteli Tuval Alma Rehberi - Kaliteli Tuval Nasıl Alınır?Karakalem ve renkli çizimlerde kağıt ne ise yağlı boya, sulu boya, akrilik boya gibi sanatsal çalışmalarda tuval de odur. Yani tuval, çalışmalarımızı aktaracağımız ahşaptan iskeleti olan üzeri bezle gerilmiş bir çerçevedir. Peki tuval bu kadar önemliyken ucuzuna kaçmak olur mu? Kaliteli tuval seçimi nasıl olmalıdır? Tüm bu soruların cevabını ise yazımızın devamında bulabilirsiniz.


Yağlı boya yapanlar bilir, iyi bir çalışmanın ortaya çıkması kullanılan tuvalle doğru orantılıdır. Bu nedenle de tuval satın alırken ilk olarak tuval bezinin kalitesine bakmalıyız. Tuval bezi %100 olarak astarlı ve pamuklu yapıda olmalıdır. Düşük maliyette satılan tuvallerde ise dikkatli olmalısınız. Çünkü düşük fiyatlı tuvallerde sentetik ve polyester kullanıldığından tuval kullanıldığında boya kusabilmekte ve boyayı tuval arkasına geçirebilmektedir. Bu nedenle mümkün olduğunca ucuz tuvallere yaklaşmayın.

Tuval bezinden sonra ikinci önemli husus ise tuval çıtası olacak. Tuval çıtası sağlam görünmeli. Ayrıca tuvaliniz yapacağınız çalışmaya göre orantılı olmalı.

Üçüncü önemli husus ise tuval büyüklüğü. Tuvaliniz büyük çalışmanız küçükse tuval kenarlarında boşluklar oluşur ve hoş görünmez. Veya tam tersi, tuvaliniz küçük ama çalışmanız geniş olacaksa da resminiz basık ve kalitesiz görünür.

Konuyu toparlamam gerekirse bir tuval satın alırken;

  1. Çıta sağlamlığını kontrol edin,
  2. Bez kalitesini kontrol edin,
  3. Yapacağınız çalışmanın boyutunu ve tuvalin boyutunu karşılaştırın. 


Tüm bunlara dikkat ederseniz ideal tuvali satın alabilir ve kolaylıkla çalışmalarınızı ortaya çıkartabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder