Derwent Pastel Boya Kalemleri İncelemesi - Alınır mı? - Karakalem Çalışmaları

Derwent Pastel Boya Kalemleri İncelemesi - Alınır mı?


Pastel boya denilince akıllara minyon tipli ve 12'li paketler halinde satılan pastel boya paketleri gelmekte. Bu pastel boyaların uçlarının sivri olmamasından olayı ince çalışmalarda oldukça zor anlar yaşatıyorlardı. Derwent gibi markalar, bunun farkına varmış olmalı ki bizlere pastel boyaları ince uçlu ve kuruboya tarzında kalemler içerisine yerleştirerek sunmakta. Gelin, şimdi hep beraber Derwent pastel boya nasıl, derwent pastel boya satın alınır mı, derwent pastel boya kalitesi gibi merak ettiğiniz konular hakkında bir inceleme yazısını sizler için hazırladım.
Derwent Pastel boya kalemlerinin çok yönlülüğü ve hissiyatı dolayısıyla fazlaca tercih edildiğini yazının başında belirtmeliyim. Bu çok yönlülük, kalemlerin de popüler olmasını beraberinde getirmekte. Aslında bu tür boyalara melez pastel diyebiliriz çünkü geleneksel pastel boyaların ahşap gövde içerisine girdiğini görebilirsiniz.

72'li pakete kadar set olarak satılan Derwent pastel boyalar, dilendiği taktirde tek renk olarak ta satın alınmakta. Tek renk satın almak ise sete sahip olduktan sonra biten kalemlerinizin yerini doldurmak için güzel düşünülmüş bir strateji. Ayrıca her rengi bünyesinde barındırdığını da belirtmeliyim. Özellikle de kırmızı ve sarı renkleri çok hoş görünüyor. Bu tür kalemler ile dokulu ve tonlu çalışmaları kolaylıkla yapabilirsiniz.

Geleneksel pastel boyaların avantajları arasında geniş yüzeyleri kolaylıkla ve hızlıca boyayabilyorken ayrıntı isteyen bölgelerde ise pek bir şansınız olmuyor. Derwent pastel boyalarda ise geniş alanları hızlıca boyayamazsınız ama ayrıntı isteyen alanları kolaylıkla boyayabilirsiniz.

Kalem gövdesinin arka kısmında renkler belirtilmiş ve renkler kalemin bıraktığı renk ile uyuşuyor. Kalem gövdesi üzerine derwent markası basılmış ve her kalemin özel renk kodu da burada bulunuyor.

Derwent Pastel Boyaları Dayanıklılık

Derwent pastel boyaları dayanıklılık konusunda biraz sinir bozucu. Kağıt yüzeyinde biraz baskı yaptığınızda kalemlerin uçları kırılmaya başlıyor. Bunun sebebini aslında normal karşılıyorum, zira kalemler kurşun değil, pastel içerikli.

Ayrıca kalemlerin uçlarını maket bıçağı gibi bıçaklarla açarım diyorsanız bu hareket tam bir işkence halini alabiliyor. Benim önerim kalemtıraş kullanmanız yönünde.

Düzgün bir kağıda boyama işlemi yaparsanız kağıt üzerinde minimum boşluk kalır. Ağaç yüzeyi gibi bir çalışma yapacaksanız kaba ve dokulu bir kağıt kullanarak kolaylıkla amacınıza ulaşabilirsiniz.

Derwent Pastel Boyaları Kutusu Hakkında

Derwent, bir çok marka gibi kendisi de kalem setlerini standart metal kutusuyla satışa çıkartmakta. Metal kutu oldukça sağlam ve kalemleri dış etkenlerden koruyabiliyor. Aldığınız kalem setine bağlı olarak metal kutusu da büyümekte veya küçülmekte.

Maliyet Tarafı

Derwent pastel boya seti, benim gördüğüm kadarıyla orta dereceler için fiyatlandırma politikası yapıyor. Fiyatlar çok yüksek değil. Merak edenler 12'li setlerden satın alıp deneme yapabilir ve gözlemleriniz sonucunda daha kapsamlı paketlere geçiş yapabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder