Holbein Artist 150'li Kuruboya İncelemesi - Karakalem Çalışmaları

Holbein Artist 150'li Kuruboya İncelemesi


Genellikle en kaliteli kuruboya denildiğinde akıllara Prismacolor kuruboyalar, Faber Castell kuruboyalar gelmekte. Daha aklıma gelmeyen binlerce marka olabilir. Bu kalemlerin arasına yeni bir kuruboya markası ekleniyor. Muhtemelen öncelerden duymadığınız ve benim de yeni öğrendiğim bir marka olan Holbein Artist kalemlerini inceliyorum.

Holbein Artist Kuruboya Kalem Seti İncelemesi

Holbein Artist Uzak Doğu ülkelerinden birinde, yani Japonya'da üretilen bir kalem markası. Japon yapımı bu kalemler yuvarlak bir şekilde üretilmiş ve kalem içeriğinde bal mumu, yağlı boya ve kuru boya birleşimi özel bir karışım kullanılmış durumda. Holbein markası kalemleri sayısına göre de sınıflandırmış. Kalem setleri 12, 24, 36, 50, 100 ve 150'li şekilde ayarlanmış durumda. En üst set olan 150'li sette neredeyse istediğiniz tüm renkleri görebilirsiniz. Artan kalem sayısına oranla fiyatı da artıyor ki asıl sıkıntılar burada başlıyor. Set büyüdükçe fiyatlar aşırı pahalı hale geliyor. Bu nedenle de fiyatlandırma açısından düşünürsem herkese hitap etmiyor.

Holbein Artist Kuruboyaların Kalitesi Nasıl?

Öncelikle hemen belirtmeliyim ki kalemlerin renkleri muhteşem şekilde canlı. Ayrıca her rengi bulabileceksiniz. Sarı ve mor renkleri inanılmaz canlı ve parlak görünüyor, gri ve kahverengi gibi koyu renklerin bazılarında ise mat bir görünüm sergiliyor. Ayrıca renkleri birbiriyle karıştırmak biraz uğraştırıcı oluyor. Ayrıca kalemlerin uçları oldukça yumuşak. Bunu da yağlı boya özelliği taşımasından dolayı olduğunu düşünüyorum.
Holbein Artist 150'li Set Kuruboyaları

Kullanılabilirlik Açısından Holbein Artist

Az önce de belirtmiştim. Kalem uçları yumuşak bir yapıya sahip. Bu yumuşaklık kağıt üzerinde geniş alanlarda boyama yaparken oldukça iyi bir şey, ancak durum dar ve kenarları boyamaya geldiğinde ise biraz zorlanıyorsunuz. Çünkü kalemler yumuşak olduğundan hassas yerlerde biraz kullanımı zor hale geliyor. Renk karışımı yapmaya çalıştığınızda sonuç çok ta iç açıcı değil. Çünkü iki rengi birbiriyle karıştırmak biraz zor. Renkleri birbiriyle harmanlayan kişiler için daha iyi alternatifler mevcut.
Holbein Artist 150'li Set Kuruboyaları
Holbein Artist 150'li Set Kuruboyaları
Holbein Artist 150'li Set Kuruboyaları


Holbein Artist Kuruboyalarının Ambalajı/Kutu Kalitesi

Holbein Artist kuruboyalarının kaliteli pigmentlere sahip olması fiyatları artırmasına rağmen kutusu çekici ve çok sade kalmış. Her kalem bölümünde 50 adet kalem dizilmiş durumda. Kutu kapağını açtığımızda karşımıza bize faydalı olabilecek bir çizelge çıkıyor. Ayrıca kalemlerin dışındaki renk ile kağıtta çıkarttığı renk arasında hiçbir fark yok yani %100 uyumlu ve aynı rengi kağıda aktarabiliyor. Bu yönünü çok beğendim. Marka ve renklerin adları kalemler üzerinde yazılı bir şekilde damgalanmış.

İşin Maliyet Tarafı...

Kalemler hakkında biraz bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyorum. Şimdi geldik en önemli konuya yani maliyet kısmına... Holbein Artist, oldukça pahalı bir kalem seti. Maalesef ki satın almayı düşünenler biraz kesenin ağzını açmak durumundalar. Diğer kalem markalarında olmayan renkleri de kendi bünyesinde barındıran bir set olduğundan mıdır açıkçası bilemiyorum. Prismacolor, Faber Castell gibi pahalı ve kaliteli kalem setleri üreten firmalar, yüksek ödemeler yapmak istemeyen veya çekinen müşterileri için ufak paketler üretip bu paketler için küçük ücretler talep ediyorken, Holbein'de bu durum yok. Bu bence büyük bir dezavantaj oluşturuyor.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder