Mona Lisa'nın Tablosundan Önce Yapılan Karakalem Taslağı Bulundu! - Karakalem Çalışmaları

Mona Lisa'nın Tablosundan Önce Yapılan Karakalem Taslağı Bulundu!


Mathieu Deldicque adlı Fransız küratörün sahip olduğu galerilerden birisinde bulunmuş olan ve yaklaşık olarak Conde müzesinde 1862'den bu yana Rönesans eserleri kısmında 150 yıldır sergileniyor olan karakalem çalışmalarından birisinin Mona Lisa'nın nü hali taslağı olduğunu açıklamış durumda.

Mona Lisa'dan çok Mona Vanna'nın Leonardo Da Vinci'nin tablosunun olduğu, fakat aslının başka birisine ait olduğu düşünülüyordu. Küratörler artık karakalem taslağın da Leonardo Da Vinci'ye ait olduğu konusunda hemfikirler.1452-1519 yıllarında yaşamış olan döneminin ve günümüzün en önemli ressamlarından kabul edilen Da Vinci'nin en önemli ve bilinen tablolarından birisi olan Mona Lisa, Floransa'da yönetici konumunda bulunan Francesco del Giocondo'nun eşi Lisa Gherardini'nin portresi olduğu sanılmakta.

Mathieu Deldicque'nun dediklerine göre ''Bu taslak, yağlı boya çalışmasından önce yapılmış. Sağ elini kullanan birisinin yaptığını anlıyoruz. Çünkü tablonun üzerindeki taramalar bu yönde bilgiyi bize sunuyor. Mona Lisa çalışmasıyla birlikte paralel ilerletilmiş bir taslak çalışmasını görüyoruz. El ve yüz çizimindeki kalite mükemmel. Ellerin ve vücudun yağlı boya tablosuyla aynı şekilde çizilmiş olması bizlerin tahminlerini güçlendiriyor. Ayrıca taslağın etrafında delikler açılmış. Bu delikler de tablo olarak kullanılması için yapılmış.''dedi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder